31/03/2023

Innowacyjny inżynier

Zestaw Innowacyjny Inżynier został oparty o czujniki Planet X przeznaczonych dla płytek micro:bit. Zestaw zawiera ponad 400 sztuk klocków przygotowanych tak, aby można było z nich stworzyć 36 niezależnych robotów gotowych do programowania poprzez dedykowaną zestawowi platformę. Podczas zajęć robotyki uczniowie zbudowali konstrukcje i zaprogramowali ich działanie za pomocą płytki micro:bit. 
Zestawy Innowacyjny Inżynier zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Mariola Żurakowska







28/03/2023

Niesamowity samochód

Na zajęciach robotyki uczniowie klasy 6b mieli możliwość pracować z kolejnym zestawem, czyli Niesamowitym Samochodem zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Niesamowity Samochód z płytką micro:bit to samochód wyposażony w 8 diod LED oraz baterię litową. Koła o średnicy 88 mm umożliwiają mu poruszanie się we wszystkich kierunkach (3600) oraz drift w lewo lub w prawo. Każde koło można niezależnie od siebie zaprogramować. Dzięki takim możliwościom samochód pokonuje przeszkody i można nim bezprzewodowo sterować za pomocą joysticka.
Uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia robotyki zaprogramowali Niesamowity Samochód tak, aby wykonywał ruch do przodu, do tyłu oraz na boki. Odpowiednio zaprogramowany jeździł w kółko, driftował oraz automatycznie omijał przeszkody i włączał przy skręcie kierunkowskazy.
Po raz kolejny uczniowie przekonali się, że programowanie wcale nie jest trudne, a ucząc się można też dobrze się bawić.
Agata Dróżdż
https://www.gov.pl/web/laboratoria | Laboratoria Przyszłości | #LaboratoriaPrzyszłości | #LaboratoriaPrzyszlosci






07/03/2023

Lekcje z robotem

Lekcje programowania to nic trudnego. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy IIa i IIb. W zestawie do kodowania Matatalab, zakupionym w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”, dzieci obsługują proste i intuicyjne bloki kodowania instrukcji na tablicy kontrolnej. W ten sposób kodują, aby roboty na planszy wykonywały odpowiednie czynności. Bloki kodowania mają formę atrakcyjnych wizualnie klocków, a sam proces kodowania to układanie – budowanie kodu, które jest kojarzone przez dzieci bardziej z zabawą, niż z nauką. W ten sposób dzieci mogą uczyć roboty. Droga od pasywnego użytkownika do aktywnego odkrywcy, projektanta i osoby rozwiązującej problemy daje znakomitą motywację do tworzenia większej liczby własnych kodów. W ten sposób młodzi użytkownicy rozwiną poczucie autonomii, kompetencji i osiągnięcia celu. Co ważniejsze, w tym procesie mogą rozwijać kreatywność, wyobraźnię i myślenie logiczne.
Zestaw do programowania Matatalab zakupiono w ramach projektu "Laboratoria przyszłości"
I.Drapała, K.Kołtun, M.Żurakowska
https://www.gov.pl/web/laboratoria | Laboratoria Przyszłości | #LaboratoriaPrzyszłości | #LaboratoriaPrzyszlosci