02/09/2022

Pracownia robotyki

Programowanie i robotyka w szkole.
Nauka programowania pozwoli uczniom w przyszłości czerpać korzyści na dwóch płaszczyznach: zawodowej i osobistej.
Pierwsza kategoria jest widoczna w wielu statystykach dotyczących rynku pracy. Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej będzie brakowało specjalistów technologii informacyjno-technologicznych, a praca na większości stanowisk dostępnych na rynku wymaga od zatrudnionych co najmniej podstawowych umiejętności teleinformatycznych.
Badania przeprowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidują, że za kilkanaście lat, gdy dzisiejsi uczniowie szkół podstawowych dorosną, 65% z nich znajdzie zatrudnienie na stanowiskach, które jeszcze nie powstały. Oznacza to, że kształcenie pod kątem jednego zawodu powoli traci sens, a na znaczeniu zyskują rozmaite umiejętności, wśród których często akcentuje się myślenie komputacyjne i kompetencje programistyczne.
Nowoczesne technologie są praktycznie wszędzie, korzystamy z nich w każdej sferze naszego życia. Istnieją, by ułatwić ludziom przeróżne zadania, jednak trzeba umieć z nich korzystać.
Korzyści z nauki programowania nie ograniczają się tylko do kwestii zawodowych. Dzieci mające styczność z robotyką zdobywają nie tylko wiedzę i umiejętności potrzebne w pracy. Programowanie to przede wszystkim szukanie i budowanie drogi, która pozwala dotrzeć do wyznaczonego celu. Kodowanie charakteryzuje bardzo świadomy sposób myślenia, który pokazuje dzieciom jak w prostszy sposób i skuteczniej rozwiązywać problemy – czy to w kodzie, czy też w życiu codziennym. Co więcej, używanie kodu rozwija części mózgu odpowiedzialne za pamięć, koncentrację oraz języki obce, co może ułatwić dzieciom nabywanie kolejnych umiejętności.
Co robotyka ma z tym wspólnego? Jest to dziedzina interdyscyplinarna, dzięki czemu stanowi wspaniałe wprowadzenie między innymi do mechaniki, inżynierii czy do praw fizyki. Zamiast siedzieć godzinami nad książką, dzieci mogą zaobserwować wiele zjawisk w trakcie zabawy: jak działają przekładnie, jaki wpływ na konstrukcję ma grawitacja, na jakiej zasadzie działają czujniki i silniki, co spowalnia, a co przyspiesza ruch robota – wszystko to podczas zabawy!
Dlatego niezależnie jaką drogę uczeń wybierze w przyszłości, nauka programowania i robotyki nigdy nie będzie czasem straconym.
Zestawy do robotyki pozwalają na wprowadzenie elementów mechaniki i fizyki, a także pozwalają uczniom rozwinąć kreatywność i wyobraźnię przestrzenną podczas budowania.
W pracowni robotyki stworzonej w oparciu o ideę STEM (skrót od ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics), kładzie się duży nacisk nie tylko na programowanie, ale również na naukę mechaniki czy matematyki. Zestawy STEM zostały specjalnie przygotowane dla szkół i pozwalają uczniom na zbudowanie kilku robotów. Zawarte w zestawach klocki oraz rozmaite części elektroniczne, czy przeróżne klocki mechaniczne pozwalają rozwijać umiejętności manualne, pobudzają kreatywność uczniów.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz