Uczniowie klas piątych podczas zajęć informatyki zgłębiali tajniki fotografowania.
Niektórzy mówią, że w fotografii nie obowiązują ścisłe reguły, są tylko wytyczne, dzięki którym zdjęcie może być atrakcyjniejsze. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie ułatwi pracę z aparatem. Zanim zrobisz zdjęcie, zastanów się co ma być jego tematem. Znane miejsca i zachwycające widoki bywają dość nudne, ponieważ są bardzo często fotografowane.
Zwracaj uwagę na grę świateł, piękny kolor, interesujący kształt. Unikaj bałaganu w tle i otoczeniu motywu głównego. Przemyśl kadr, czyli obraz widoczny w wizjerze aparatu fotograficznego, wybrany do utrwalenia w postaci zdjęcia. Jeśli to możliwe, nie stosuj kadrów obejmujących zbędny element.
Gdy fotografujesz krajobraz, nie umieszczaj linii horyzontu na środku kadru. Podczas komponowania obrazu stosuj układ niesymetryczny. Chodzi o to, żeby linia horyzontu nie dzieliła obrazu na połowy. Obraz niesymetryczny jest bardziej interesujący. Stosuj zasadę trójpodziału, zwaną też złotym podziałem.
Jeszcze nie tak dawno fotograf nie miał możliwości obejrzenia zdjęć zaraz po ich wykonaniu. Były one zapisywane na kliszy światłoczułej, na której mieściło się tylko do 36 zdjęć. Taką kliszę należało następnie podać chemicznej obróbce wywołania i utrwalania. W procesie wywoływania kliszy powstawał negatyw. W kolejnym kroku przez negatyw naświetlano papier fotograficzny, który znów poddawano obróbce chemicznej. W ten sposób powstawał pozytyw, czyli odbitka fotograficzna. Był to bardzo czaso- i pracochłonny proces. Dziś możesz obejrzeć zdjęcie natychmiast po sfotografowaniu obiektu.
Mariola Żurakowska
https://www.gov.pl/web/laboratoria | @LaboratoriaPrzyszlosci | #LaboratoriaPrzyszłości |
#LaboratoriaPrzyszlosci
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz