15/12/2022

Od modelu do wydruku 3D, czyli drukowanie krok po kroku

Na lekcji z projektowania 3D uczniowie tworzą model w oparciu o konkretne zadanie lub postawiony problem. Mogą go rozwiązywać samodzielnie lub w grupach, jednak projektowanie jest zadaniem jednoosobowym. Ukończone trójwymiarowe modele są poddawane przygotowaniu do druku 3D, a następnie drukowane. Uczniowie rozwiązują problem przy pomocy nabytej wiedzy i własnych pomysłów. Obserwują, jak stworzony przez nich trójwymiarowy obiekt zmienia się w rzeczywisty przedmiot, którego mogą dotknąć.
Projektując w trójwymiarze uczniowie muszą poznać wirtualne środowisko pracy i nauczyć się korzystać z jego funkcji. Połączenie projektowania i druku 3D pomaga poznać różnice między projektem cyfrowym a rzeczywistym wydrukiem, a także ograniczenia technologiczne samej drukarki 3D. Jest to okazja dla ucznia, żeby skonfrontować swoją nowatorską wizję z rzeczywistością.
Podczas zajęć projektowania 3D uczniowie nabywają umiejętności praktyczne i pożądane na rynku pracy na całym świecie. Poznają podstawy projektowania trójwymiarowego, wykorzystują zdolności z różnych dziedzin, pracują w wirtualnym środowisku i rozwiązują złożone problemy. Rozwijają samodzielność, myślenie abstrakcyjne i krytyczne, a oprócz tego mają okazję eksperymentować i wyciągać logiczne wnioski.
Drukarki 3D zakupiono w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Mariola Żurakowska
https://www.gov.pl/web/laboratoria | @LaboratoriaPrzyszlosci | #LaboratoriaPrzyszłości | #LaboratoriaPrzyszlosci


Programować każdy może

Micro:bit to popularny zestaw do nauki elektroniki i programowania, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły mogą poznać świat technologii. Ten oryginalny moduł, który powstał z inicjatywy BBC, okazał się świetnym narzędziem do nauki zgodnie z filozofią STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics). 
Mały micro:bit to popularna płytka, która nie będzie działać bez ciągu poleceń zwanych programem. Podczas pracy uczniowie korzystali z prostego edytora graficznego Microsoft MakeCode i z jego pomocą zrealizowali wiele ciekawych projektów takich jak: interaktywna kostka do gry, inteligentna lampka nocna, zaprogramowali miernik poziomu hałasu, czy grę Papier, kamień, nożyce.
Celem projektu micro:bit jest pokazanie, że nauka elektroniki może być bardzo ciekawym zajęciem, a programowanie nie musi być trudne.
Mikrokontrolery micro:bit zostały zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Agata Dróżdż
https://www.gov.pl/web/laboratoria | Laboratoria Przyszłości | #LaboratoriaPrzyszłości | #LaboratoriaPrzyszlosci


08/12/2022

Świąteczne drukowanie w przestrzeni

Święta Bożego Narodzenia są dla nas wszystkich szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak cieszy nas sam okres przygotowań i oczekiwania, który rozpoczyna się już na wiele dni przed Wigilią. A któż bardziej cieszy się z nadchodzących Świąt jak nie dzieci? Dlatego klasa 2b ten czas przygotowań rozpoczęła jak najwcześniej biorąc udział w szkoleniu w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” z zakresu działania i obsługi drukarki 3D. Uczniowie poznali zasadę drukowania w przestrzeni, czym jest filament i jak można z niego wyczarować chociażby ozdoby świąteczne. Jedną z nich zabrali na pamiątkę do swojej klasy.
Drukarki 3D zakupiono w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
I. Drapała, M. Żurakowska
https://www.gov.pl/web/laboratoria | @LaboratoriaPrzyszlosci | #LaboratoriaPrzyszłości | #LaboratoriaPrzyszlosci




07/12/2022

Zabawa w kodowanie

Programować może każdy, a nasi pierwszoklasiści swoją pierwszą przygodę z robotyką mają już za sobą. W zestawie do kodowania Matatalab, zakupionym w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”, dzieci obsługują proste i intuicyjne bloki kodowania instrukcji na tablicy kontrolnej. W ten sposób kodują, aby roboty na planszy wykonywały odpowiednie czynności. Bloki kodowania mają formę atrakcyjnych wizualnie klocków, a sam proces kodowania to układanie – budowanie kodu, które jest kojarzone przez dzieci bardziej z zabawą, niż z nauką. W ten sposób dzieci mogą uczyć roboty. Droga od pasywnego użytkownika do aktywnego odkrywcy, projektanta i osoby rozwiązującej problemy daje znakomitą motywację do tworzenia większej liczby własnych kodów. W ten sposób młodzi użytkownicy rozwiną poczucie autonomii, kompetencji i osiągnięcia celu. Co ważniejsze, w tym procesie mogą rozwijać kreatywność, wyobraźnię i myślenie logiczne.
A.Mosakowska, N.Kazimierczak, M.Żurakowska